Planujecie wydać książkę w 2022 roku? Ja tak, więc teraz, pod koniec roku, śledzę różne trendy, prognozy i zapowiedzi tego, co będzie modne w nadchodzących miesiącach.

Pinterest zwykle w grudniu wydaje raport, w którym pokazuje, czego ludzie szukali na tym portalu w danym roku, i na tej podstawie prognozuje mody na kolejny rok. Twórcy chwalą się, że 8 na 10 ich prognoz na 2021 rok się spełniło. Jedna z nich sprawdziła się u Agnieszki Skupieńskiej, która prowadzi dwa biznesy i jest na bieżąco z takimi zestawieniami. Obserwuję Agnieszkę od lat, uważam, że dziewczyna ma nieziemskiego nosa i dryg do interesów, dlatego zamierzam to wypróbować.

Raport Pinterestu wyznacza trendy, które nie są jeszcze bardzo popularne, ale takie się staną. Mieszkańcy nadwiślańskiego kraju mają dodatkowe ułatwienie, bo to, co sprawdza się zagranicą, przychodzi do nas z lekkim opóźnieniem, więc mamy czas, żeby daną modę „ogarnąć”.

1. Świętowanie niedocenianych wydarzeń

To najdziwniejszy trend w zestawieniu, ale też… dość ciekawy. Ludzie znajdują nowe powody do świętowania. W 2022 roku będziemy hucznie obchodzić wydarzenia, które są kamieniami milowymi i otwierają nowe rozdziały w życiu. Wyprowadzka dzieci z domu (wpiszcie sobie Empty nest photoshoot – zdjęcia są powalające :D), akceptacja wniosku adopcyjnego, rozwód? To impreza! Jak to wykorzystać w książkach? Jeśli piszecie prozę, może warto umieścić bohaterów w takiej sytuacji? Niech się zakochają albo pobiją podczas imprezy rozwodowej. A jeśli tworzycie e-booki albo treści na stronę internetową, to pole do popisu jest bardzo szerokie. Wszelkie porady, pomysły, motywy, propozycje przebiegu znajdą najprawdopodobniej fanów.

2. Relacje

To trend, który istnieje, ale wygląda na to, że będzie się pogłębiał. W 2022 roku ważne będzie stwarzanie i podtrzymywanie relacji z innymi ludźmi – rodziną, przyjaciółmi, małżonkami – i z samymi sobą. Już teraz jest to ważne ze względu na wiadomo-co. Dlatego skupcie się na budowaniu głębokich relacji pomiędzy bohaterami literackimi, zadawajcie ich ustami ważne, trudne pytania. Zyskiwać na popularności mogą też poradniki dotyczące zdrowych związków partnerskich, małżeńskich i przyjacielskich.

3. Wymyślne wypieki

Pinterest zapowiada koniec równiutkich kosteczek ciasta, babeczek i ciasteczkowych lizaków. Na topie będą dziwaczne torty, krzywe, kolorowe słodycze, ciastka 3D. Ludzie będą tworzyć wyszukane wypieki, aby wyrażać nastrój, w jakim się znajdują. Użytkownicy Pinteresta szukali pomysłów na ciasta antygrawitacyjne (aż musiałam to wygooglować), bąbelkowe, trójwymiarowe, niezwykłe, artystyczne. Jeśli przygotowujecie książkę kucharską lub e-booka z przepisami, wplećcie tam pomysły na takie fikuśne wypieki.

4. Wrażenia podane na tacy

Ten trend w raporcie dotyczy akurat podróży, ale moim zdaniem będzie miał szerszy wymiar. W 2022 roku ludzie będą chcieli doświadczać wrażeń, nie marnując własnego czasu na ich organizację. Będą chcieli oglądać świat z miejsca pasażera, nie musząc nawet kiwnąć palcem. Będą oczekiwali gotowych rozwiązań, pomysłów, pakietów. Przykładem przewodników turystycznych, które już teraz wpisują się w ten trend, są „Ucieczki z miasta” wydawnictwa Bezdroża. Jeden z nich miałam przyjemność redagować. Koniecznie sprawdźcie, jak wydawnictwo ograło ten pomysł.

5. Jeziora

Latem popularnym miejscem na spędzenie urlopu będą jeziora. Jeśli lubicie podróże, zaplanujcie publikację e-booka lub książki z propozycjami wycieczek (gotowych! – patrz pkt 4) nad różne polskie akweny. Jeżeli zamierzacie wydać beletrystykę, osadźcie świat przedstawiony w okolicy jeziora. Tak, wiem, „Dom nad rozlewiskiem” już istnieje, ale zróbcie to inaczej. Wiecie, kto genialnie wpisał się w ten trend, jeszcze „zanim to było modne”? Delia Owens w powieści „Gdzie śpiewają raki” (2019). Przeczytajcie koniecznie!

6. Gotyk

Ten trend dotyczy mody (użytkownicy Pinteresta szukali np. gotyckich ubranek dla dzieci i piżam…), ale bardzo bym sobie życzyła, aby renesans przeżywały w nowym roku powieści grozy oparte na technikach klasycznych powieści gotyckich (nie mylić z horrorami). Tajemnicza, upiorna atmosfera narracji, niepokój odczuwany podczas lektury, nawiedzone budowle, średniowieczne gotyckie zamki, pułapki, śmierć, choroba, szaleństwo, klątwa. Spróbujcie wykorzystać te elementy w waszej prozie, dodajcie dwóch głównych bohaterów o biegunowo różnych cechach (demon i niewinny) i… czekajcie na splendor i chwałę 🙂 Mamy teraz całą masę thrillerów, fantastyki i wspomnianych horrorów, ale mam wrażenie, że warto byłoby przypomnieć klasykę.

7. Babcine przepisy kulinarne

Gotowanie na wolnym ogniu, podstawowe składniki – wracamy do podstaw. Ten rok ma być pożegnaniem z przesadnym jedzeniem i powrotem do korzeni. Czy to się wyklucza z pkt. 3? Niekoniecznie, jeśli weźmie się pod uwagę rodzaj i częstotliwość serwowania tych produktów (torty – okazyjnie, obiady – codziennie). Jeśli planujecie wydać książkę kulinarną, umieszczajcie tam przepisy na tradycyjne dania. Mogą być nawet z całego świata, ponieważ użytkownicy Pinteresta szukali na portalu m.in. tradycyjnej kuchni norweskiej, filipińskiej, rosyjskiej (to bliskie nam!), arabskiej, południowoafrykańskiej. Hitem w tej kategorii może okazać się zapowiadana przez Pana Tabletkę książka z przepisami na mikstury na odporność z naturalnych składników. Czy wypali? Pożyjemy – zobaczymy.

Omówiłam tylko niektóre z kilkunastu trendów, jakie wyłonili twórcy raportu Pinterest. Pominęłam m.in. prowadzenie domowego budżetu jak profesjonalista, bo chyba trudno będzie przeskoczyć popularność poradnika Michała Szafrańskiego „Finansowy ninja”. Ciekawą modą mogą stać się również… szachy.

Pinterest jest miejscem, w którym szuka się obrazków – wizualnych inspiracji wnętrzarskich, ubraniowych, urodowych. Uważam jednak, że pod każdym hasłem w wyszukiwarce kryje się ludzka potrzeba czegoś, a odpowiadać na potrzeby można również słowami (nie tylko obrazkami).

Jeśli potrzebujecie pomocy w usystematyzowaniu słów tak, aby odpowiadały na potrzeby waszych odbiorców i czytelników – piszcie na kontakt@pracownia-zolc.pl.

Pełny raport znajdziecie tu: https://business.pinterest.com/pl/pinterest-predicts/

, ,

Leave Your Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *