Dlaczego warto oddać tekst do korekty?

Zatrudnienie korektora może pomóc w wielu sprawach: oszczędza czas i pieniądze, pomaga znaleźć wydawcę, pracę, a niekiedy nawet… zachować twarz. Jego pomoc może sprawić, że staniesz się lepszym pisarzem lub zyskasz profesjonalny wizerunek jako przedsiębiorca.

Śledzenie zmian w Wordzie i innych edytorach

W tym artykule wyjaśniam, jak pracuję z tekstem w trybie śledzenie zmian w Wordzie, Google Docs i OpenOffice, oraz jak akceptować zmiany.

Czy każde użycie Comic Sansa otwiera bramy piekielne?

Comic Sans został zaprojektowany z myślą o dzieciach. Niestety w pewnym momencie wymknął się spod kontroli i zaczął być używany niezgodnie z przeznaczeniem.

Czym się różni redakcja od korekty? [przykłady]

W tym artykule wyjaśniam szczegółowo, jakie są różnice między redakcją a korektą tekstu.

4 zasady dobrego stylu

O kolejności przymiotników w długich zdaniach i pułapkach w szyku zdania.

Skąd się wzięło powiedzenie: „potrzebować czegoś jak ryba roweru”?

Związki frazeologiczne to bardzo ciekawa gałąź językoznawstwa. Rozwikłanie pochodzenia niektórych takich powiedzeń to twardy orzech do zgryzienia (koniecznie twardy, nie ciężki ani żaden inny). A czasami, jak się zacznie dochodzić, co one oznaczają, to można wpaść jak śliwka w kompot. I mnie to się zdarzyło.

O czym pisać w 2022 roku? 7 pomysłów na książki i e-booki

Planujecie wydać książkę w 2022 roku? Ja tak, więc teraz, pod koniec roku, śledzę różne trendy, prognozy i zapowiedzi tego, co będzie modne w nadchodzących miesiącach.

Jak wykorzystywać słownik kolokacji HASK i dlaczego ostrożnie?

HASK to baza najczęstszych połączeń wyrazów wygenerowana z Narodowego Korpusu Języka Polskiego. W dużym skrócie – pokazuje łączliwość frazeologiczną wybranych wyrazów. To narzędzie służy m.in. do sprawdzania częstości występowania różnych połączeń, ale ja wykorzystuję ją w inny sposób.

Jak pisać „św. Mikołaj”?

Mogłoby się wydawać, że największym dylematem związanym ze ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM jest to, czy i kiedy pozwolić wierzyć dzieciom w jego istnienie. Okazuje się jednak, że i pisownia tej nazwy może być nie lada wyzwaniem.

Literackie pranie, czyli co jest najtrudniejsze w pracy korektora?

Pytanie postawione w tytule brzmi: „co jest najtrudniejsze w tej pracy?”, ale właściwie powinno brzmieć: „co jest jej sensem?”. Bo to, co jest sensem, jest jednocześnie najtrudniejsze. No kto by pomyślał…